Söndagsbenådning i form av lammracks

Söndag: Min helg som gräsänkling närmar sig sitt slut och jag tillbringar förmiddagen vid mitt piano för att sammanställa sången ”Godspeed”. Det hela rör sig om sång nr 8 av 10 till ett kommande album (vi pratar om 2026) Den känns rolig med den här sången, för den bryter liksom av från temat på ett klädsamt sätt. Sedan träning och hem till kökstjänst.

Eftersom mitt minne bleknar och jag känner mig lite misslyckad då jag missade min mans födelsedag så gör jag i afton bot och bättring. Zeb kommer hem från en vandring i Jokkmokks-fjällen och jag har förberett en försenad bemärkelse-dags-middag i form av lamm-racks.

Till det hela serverar jag en mos gjort på hälften potatis, hälften morot (givetvis med salt, peppar, muskot, grädde och smör) MEN även en chimichurri med persilja, citron, vitlök, olivolja, vinäger, citron, chili och kapris.

Hur det smakade? 5 av 5!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *